ZET

 

Doplnění "nových planet" či dalších asteroidů do programu

  • Ze stránek https://www.astro.com/ftp/swisseph/ephe/ si stáhneme efemeridy ve formátu *.se1, podle toho, jaký asteroid potřebujeme, podle čísel. 
  • Eris má číslo 136199, Haumea 136108 a Makemake 136472. 
  • Pak je nakopírujeme do podadresáře Swiss, obvykle to je C:\ZET 9\Swiss\ 
  • a při dalším spuštění programu otevřeme Tables - Catalog of Asteroids a pravým tlačítkem zvolíme Scan for New ephemeris files, a tím jsme si je uložili.
  • Zaškrtneme a můžeme začít používat. (Autor návodu: Štěpán Tušják)
 

 

Český překlad ZET9
 

Pan Radim Žáček dokončil překlad astrologického programu ZET9, který zájemcům (s bližšími popisem) nabízí: ZDE (Odkaz je v současnosti nefunkční)

  • Některé novinky v ZET 9:
  • Propracovanější systém primárních direkcí (zahrnut tradiční výpočet)
  • Tradiční systémy horoskopů (různé typy indických horoskopů, evropský čtvercový apod.)
  • Vícečetné horoskopy, které umožňují zároveň zobrazit tranzity,direkce a další data současně .Nově přidána možnost zobrazit horoskopy na ploše vedle sebe. Opravdu dobrá věcička
  • 3D horoskopy – zobrazení Palcidových domů v projekci do vesmíru nebo do geografických map
  • Zpřesnění koordinátů na vteřiny
  • Propracovaný průvodce horárním výkladem
  • Krusinsky systém domů
  • Možnost spustit více instancí programu ZET současně
  • Práce s periodami pro Algol
  • Google mapy pro výběr míst
  • Mapy na Zemském glóbu
  • Kombinace inmundo a angulárních projekcí
  • Projekce první vertikály a vertex/antivertexu

a mnoho dalšího

 

Vyhledávání v horoskopech

ODKAZ na článek

 

 

Vlastní výkladové texty

Vložíte-li si vlastní výkladové texty, můžete být překvapeni, že "nebudou české". Klikněte do zobrazeného textu v okně pravým tlačítkem a zvolte Výběr písma. Ve Skript klikněte napravo na šipku a vyberte a nalistujte Středoevropský.

 

 

ZET9 ve slovenštině

 

Lubo Piják na svém webu: ZDE nabízí slovenský upgrade nové verze astrologického programu ZET9 do slovenštiny.

Lite (free) verzi programu stáhnete na webu autora programu: ZDE



Diskuze o programu ZET

 

Radek B. na Astrolabu oznamuje, že:

Oblíbený program ZET ve variantě ZET9 vstoupil do testovací fáze.Ve variantě ZET9Geo je blok primárních direkcí počítající s algoritmy podle Makranského.Testovací verze je zatím pouze ruská.První můj dojem je dobrý, zatím však funguje pouze část bloku.Výhodou je,že lze použít bloky dynamika času a místa, není potřeba přepínat jako v SF. Kdy bude vydána finální verze záleží na průběhu testování, takže datum je neznámé.

 

ZET8 Pro a primární direkce - P. Radek

 

Manuál k programu ZET - vyhledávání v horoskopech

První instalace a nastavení ZET 8

Spustíme instalační program a potvrdíme (nebo případně změníme) adresář, do kterého se nainstaluje.

Nainstalovaný program se nám objeví na ploše, spustíme a první, co bude chtít, je určení místa. Klikneme na Atlas, poté vpravo nahoře zvolíme stát a poté místo (město). Nebude-li v seznamu, zvolme prozatím nějaké nejbližší a později doplníme do databáze to naše a změníme nastavení. Znovu do volby dostaneme přes Settings - ikona zkřížené nástroje (nahoře na liště) a Zet Location.

Teď půjdeme uvést program do nejaktuálnějšího stavu (update). Na horní liště zvolíme Help (ikona kniha s otazníkem) a poté Update ZET. Zvolíme Check. Nainstalují se všechny dostupné aktualizace (jsme-li ovšem připojeni k internetu).

Teď si můžeme provést nastavení, která nám vyhovují.Pravým tlačítkem klikneme na plochu a zvolíme Chart Settings:

Nastavíme si vzhled grafiky:Chart Settings a zde zvolíme záložku Size (I, symboly dvou čtverců). Tady si určíme kde bude horoskop umístěn horizontálně a vertikálně, jak velké budou jednotlivé kružnice, polohu popisek domů a polohu dalších informací.

Chart Settings > Format (F) - zde nastavíme chceme-li zobrazovat vládce dne, hodin, roku či dne v týdnu, měsíční dny, domy, stanice, aspektové vzory, recepce, schéma dispozitorů a základní orientaci horoskopu (buď nalevo ascendent, nebo nalevo Beran)

Teď si nastavíme zobrazování stálic (hvězd). V Chart Settings zvolíme Stars (S) a zaškrtneme v části On Wheel - Conjunct with planets (chceme-li zobrazovat pozice hvězd v horoskopu, které jsou v konjunkcí s nějakou planetou), a v části In Planets List totéž (chceme-li zobrazovat dané hvězdy také ve výpisu poloh planet). Doporučuji také změnit nastavení hvězdné velikosti uvažovaných hvězd asi na 3 (Stars Brighter than mag.). Jsou zde další možností nastavení - mlhoviny, další aspekty hvězd, jejich orbisy...)

Nastavíme požadované

Nakonec nesmíme zapomenou uložit zvolená nastavení nebo po vypnutí programu o všechna nastavení přijdeme a to takto: Na horní liště otevřeme: General Configuration a stiskneme Save Configuration.

 

 

Nastavujeme další objekty (vertex, Selena atd.)

Na liště ikonka 1/astrologické informace 2/katalog virtual.objektů, potom stačí kliknout úplně vlevo do kolonky a tím zatrhnout vybrané.

Na horní liště zvolíme "tables"

tady vybereme: Virtual planets and objects

zaškrtneme požadovaný objekt (např vertex) a vedle symbolu se objeví jeho souřadnice.

Poté klikneme do plochy pravým tlačítkem myši a zlovíme Chart Settings

Klikneme na ikonu P (Planets, symboly Venuše a Marsu), sjedeme dolů a klikneme na vodorovnou čárku - změní se poloha na vodorovnou a tím zavedeme požadovaný objekt tam, kam chceme (na zobrazení v kolečku, v aspektech atd.)

 

 

Snímky v databázi

 

Chcete-li si připojit  k záznamu v databázi fotografii, musíte nejdříve požadovaný snímek uložit do složky:

C:\Program Files\ZET8\DBase

a do poznámkového pole napsat:

PHOTO:nazev.jpg

Přepněte potom na jiný záznam a vraťte se na původní a již se vám zobrazí snímek na levé straně databázového pole.

Snímků můžete připojit i několik. Když otevřete záznam, otevře se první snímek. Aby se zobrazil další snímek, klikněte na obrázek myší.

V manuálu se uvádí, že lze snímky uložit i jinam, ale pak je nutné vypsat celou cestu, kde jsou uloženy. Nezkoušel jsem to. Ale odzkoušeno mám, že nenapíše-li se PHOTO velkými písmeny, tak to nefunguje.

 

TRANZITY

 

Program se v nastavení sice "tváří", že jsou u tranzitů nastaveny orbisy 1°, ale pracuje s orbisy z natálu (radixu).

Na tento postup jsem posléze přišel:

  1. Po stisku F2 se nám zobrazí tabulka orbisů. Potřebujeme přepnout na "Transit_cz" (případně Transit). Je-li změna zablokovaná odblokujeme ji stiskem F8 a poté pokračujeme.

  2. Klikneme na ikonu na horní liště "Astrologické pomůcky" (osmá zprava). Zvolíme diagram vývoje aspektů. Tady si zvolíme interval, na který chceme tranzity zobrazit, tranzitující i tranzitované planety. Poté klikneme na "Vytvořit" a potvrdíme přepsání souboru. Při grafickém zobrazení - teď už s "úzkými orbisy" můžeme ještě měnit další parametry: Po kliknutí pravým tlačítkem si vybereme.

  3. Kliknutím na grafické zobrazení intervalu tranzitu se nám vypíše výklad.