Studie o melancholii

28.04.2008 12:45

 

Marsilio Ficino

STUDIE O MELANCHOLII

 

 

V nynější době, když říkáme, že někdo je melancholik, myslíme tím, že je deprimovaný a neužívá si života. V tradiční astrologii ale melancholik měl daleko více odstínů. Na prvém místě souvisí přímo s temperamentem; říká se, že každý máme jedinečnou kombinaci osobnosti a tělesnosti. Čtyři klasické temperamenty jsou netečnost-flegmatik (vodnatý), cholerik (ohnivý), optimismus-sangvinik (vzdušný) a melancholik (zemitý). Většina lidí je směsí dvou nebo více z nich; jestliže máte všechny čtyři v rovnováze, jste vzácná bytost - vyrovnaný jedinec. Melancholikové jsou pilní, rozjímaví, vážní, praktičtí, opatrní a uvažují o všech svých slovech a činech. Nelibující si v citových scénách nebo herectví.

V tradičním lékařství je melancholie synonymum s „tělesnou šťávou“ černou žlučí, která je studená a suchá, má dvě vlastnosti nejvíce protikladné k životu. Aristoteles popsal Bellerophontese jako melancholika, který spadl Pegase a putoval sám v poušti. Aristoteles cituje Homerův popis Bellerophontese: "když byl nenáviděný od všech bohů, pak putoval sám po rovině Aledum, užíral se a vyhýbal se cestám lidí." Zde je popis nejchladnější melancholie, jaká může existovat. Aristoteles později dělal rozdíl mezi melancholií, která je méně chladná (a tak méně škodlivá) a extrémně chladnou, pozorovanou u Bellerophontese.

Marsilio Ficino (19.10.1433 - 1.10.1499) byl renesanční učenec, kněz, hudebník, básník, filozof, lékař a astrolog. Byl plodným spisovatelem knih a dopisů a jenom nedávno jsme dostali do rukou slušné anglické překlady jeho prací. Dva tituly, které nás napadnou, jsou tři knihy na životě a rozjímáních o duši, kniha některých jeho dopisů známým osobnostem jeho doby, takovým jako Medicis, kterému sloužil jako duchovní rádce.

Ficino bojoval celý svůj život s nadbytkem  melancholie a jeho tři knihy o životě popisují detailně, jak vyléčit melancholii, nebo přinejmenším jak ji udržet v rozumných mezích. Mnohé z jeho návrhů jsou zvláště užitečné, protože osloví běžný životní styl učenců, kteří jsou náchylní k melancholii podle obsazení svých horoskopů, ve kterých budou mít vliv silné melancholické planety Merkur a Saturn. Jsou velmi vhodné pro nás v dnešní době, když mnozí pracujeme v sedě a pracujeme jen mozkem. Tento způsob života kazí černý žlučový humor. Ficinova doporučení vycházejí z pochopení, že melancholie je v první řadě Saturnská nemoc. Saturn je nejlépe neutralizovat Jupiterem a částečně i Venuší a Sluncem, a tak Ficino doporučuje léky, které jsou „ovládány“ Jupiterem a proto horké a vlhké, které neutralizují melancholikovo výrazný chlad a střízlivost.

Jeden významný recept pro melancholiky, odvozený z Ficinova doporučení je tento: teplé mandlové mléko se skořicí; mléko a mandle jsou přirozeně vlhké, zatímco teplá kapalina a skořice teplé. Je to velmi dobrý večerní nápoj, poněkud utišující a konejšivý. Nicméně, větší problémy pro melancholika bývají ráno, když vstává brzy, to jde významně proti základní pomalosti černé žluči. Mnoho melancholiků hltá kávu, jako to vycházelo ze stylu nahradit to, ale my jsme zpozorovali, že za silný vývar zázvor-lékořice-anýz-skořice působí jako ranní raketové palivo pro tyto lidi. Ficino také velmi věřil v sílu jasného bílého vína na vyrovnání melancholie.

Pokud jde o nedietní návody, Ficino doporučuje, že náchylní k melancholii by měli vstávat se Sluncem (pamatujme si, to bylo před umělým osvětlením), přemýšlet a studovat. Neměli by studovat později, než do poledne. Důvod pro toto doporučení byl, že Slunce je silné při východu, protože to je na vrcholu a v poledne, když je v MC a potom významně slábne. Jelikož melancholici inklinují k chladu, cílem je ladit se Sluncem ve spojení s jeho životodárným teplem. Provozování hudby také rozptýlí melancholii a společnost mladých lidí, kteří jsou ze své přirozenosti optimističtí (horcí a vlhcí). A konečně náboženská víra je ovládána Jupiterem a ačkoli Ficino o tom sám nehovoří - bylo to běžné v jeho době, že lidé byli zbožní - a to musí poskytnout melancholikovi velmi potřebné duchovní "teplo".

Všimněte si, že „Bellerophontesova ztráta Pegase“ dává stručný popis, co se stane melancholikům, když neužívají své přirozené dary pro meditaci a duchovno. Černá žluč se stává dokonce chladnější a oni se vyhýbají lidskému kontaktu a užírají se. To je možná jeden z důvodů, proč se dnes už zdá, že každý člověk je na antidepresivech: náš rychlý životní styl nepřispívá meditaci nebo víře a ti s melancholickou orientací mají málo šancí pro svou přirozenou orientaci.

 

https://gryphonastrology.blogspot.com/2006/07/marsilio-ficino-study-in-melancholy.html